فن کویل

فن کویل

فن کویل چیست؟

این وسیله نوعی مبدل چند منظوره است که سرما و گرمای محیط را فراهم می‌کند. این دستگاه یک مبدل گرمایشی بسیار قوی است که به همراه فن تبدیل به مبدل سرمایشی کارآمدی می‌شود. این مجموعه در فصول سرد، هوای گرم را وارد فضا کرده و در فصول سرد نیز با دمیدن هوای خنک، دمای محیط را متعادل می‌کند. سیستم کارکرد فن کویل با حرکت آب گرم و سرد به داخل کویل‌ها فعال می‌شود و جریان هوای مناسب با استفاده از فن ایجاد می‌شود. به طور معمول انواع فن کوئل به کانال متصل نمی‌شوند و هوا را مستقیما وارد فضا می‌کنند.

انواع فن کویل

فن کویل در مقایسه با سیستم حرارت مرکزی، هواساز‌ها و سیستم‌های کانالی از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی کم هزینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. ظرفیت فن کویل با توجه به اندازه محیط انتخاب می‌شود. سیستم هوادهی فن کوئل با توجه به نوع آن تفاوت دارد. این وسیله کاربردی می‌تواند هوا را به طرف بالا و یا به سمت جلو انتقال دهد.

فن کویل سقفی

این وسیله از تاسیسات ساختمانی دو منظوره است که در سقف کاذب و یا زیر سقف نصب می‌شود. سیستم هوادهی فن کویل سقفی از دریچه جلویی و به صورت افقی است. فن کویل‌هایی که در سقف کار می‌شوند به صورت روکار و در معرض دید قرار دارند را به نام فن کویل سقفی کابینی یا توکار هم می‌شناسند. این وسیله برای نصب در ساختمان‌های مسکونی مناسب‌تر است و موقع کارکرد، صدای بسیار پایینی از فن‌ها شنیده می‌شود. قیمت فن کویل نسبتا مناسب است و از لوازم گرمایشی و سرمایشی محبوب در بین خانواده ها می باشد.

فن کویل کانالی

این وسیله برای توزیع هوا بسیار کارآمد است و می‌تواند به صورت یکسان هوای گرم یا سرد را به تمام نقاط اتاق هدایت کند. یک دستگاه فن کویل چیست؟ یکی از تجهیزات کاربردی فن کویل کانالی است که می‌تواند اتاق‌ها را با استفاده از کانال‌های مجزا تحت پوشش قرار دهد. تنظیم سرعت پرتاب هوا در خروجی کانال، دمای هوا و اندازه دریچه‌ها باید مطابق با حجم اتاق باشد تا کارایی فن کویل بیشتر شود. انواع فن کویل کانالی سقفی، ایستاده، توکار و روکار تولید شده مناسب با محل مورد نظر، می‌توان بهترین وسیله را انتخاب کرد.

فن کویل کانالی

فن کویل کانالی پرفشار

این دستگاه مناسب ساختمان‌های مسکونی نیست و موقع کارکرد صدای زیادی را ایجاد می‌کند. علت صدای زیاد فن ها، حجم زیاد هوا در مقایسه با انواع دیگر است. بیشترین استفاده از فن کویل کانالی پر فشار در لابی ها، راهرو‌های ساختمان‌های تجاری، درب ورودی فروشگاه‌ها و فضا‌هایی با ارتفاع زیاد سقف است. این دستگاه نیز از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی سقفی است و هوادهی آن با حجم بیشتر و پرتاب قوی‌تر به سمت جلو انجام می‌شود.

فن کویل زمینی

انواع دستگاه‌های ایستاده یا زمینی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان تولید شده که با توجه به فضا کاربرد بیشتری دارد. در مناطقی که فضای کافی برای نصب فن کویل در گوشه‌ای از اتاق وجود داشته باشد می‌توان از نوع زمینی استفاده کرد. هوادهی این دستگاه به سمت بالا بوده و تنظیمات هوادهی با نوع سقفی متفاوت است. معمولا در مراکز آموزشی، بیمارستان‌ها و ساختمان‌هایی که امکان شکافتن سقف برای نصب فن کویل نیست، این دستگاه استفاده می‌شود.

فن کویل زمینی

مزایا و معایب فن کویل چیست؟

این دستگاه از دو بخش کویل و فن دمنده هوا تشکیل شده است. برای چرخش آب سرد درون کویل معمولا از چیلر استفاده می‌شود و هوای خنک از عبور روی کویل ایجاد می‌شود. برای تامین گرمای محیط در زمستان نیز آب گرم درون کویل که به طور معمول از پکیج یا موتورخانه تامین می‌شود، نقش دارد. با توجه به تنظیمات گرمایشی و سرمایشی دو گانه در این دستگاه، مزایای زیادی را می‌توان برای فن کویل در نظر گرفت.

مزایای فن کویل چیست؟

این دستگاه در حجم کوچکتری تولید شده و جایگزین تجهیزات مرکزی برای گرمایشی و سرمایش می‌شود. به این ترتیب نیازی به فضای خیلی بزرگ برای تجهیزات قدیمی نیست. استفاده از کانال کشی به سبک کولر آبی در این سیستم وجود ندارد و تنها نیاز به لوله کشی و برق کشی است. سیستم لوله کشی ساختمان و برق کشی ساختمان برای نصب فن کویل بسیار ساده‌تر از کانال کشی‌های مرسوم است. صرفه جویی در مصرف انرژی فن کویل بسیار بالاست به طوری که خیلی راحت می‌توانید سیستم هوا دهی اتاق‌های غیر قابل استفاده را خاموش کنید. فن کویل امکان تنظیم هوای مستقل در هر فضا را ایجاد کرده است. سیستم‌های متنوع فن کویل سقفی، زمینی و دیواری موجب بهره وری بیشتر آن شده است.

معایب فن کویل چیست؟

نگهداری از سیستم فن کویل در مقایسه با سیستم‌های تمام هوا اندکی تخصصی‌تر است. در برخی از موارد لازم است برای خروج هوا در مناطق داخلی، کانال جداگانه کشیده باشد.


شما می توانید تمامی تجهیزات ذکر شده در این مقاله را از طریق وبسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین برای تجهیز پروژه های خود تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *