پمپ خطی

پمپ خطی

پمپ سیرکولاتور خطی یک الکتروپمپ کوپله مستقیم وبی واسطه می باشد و مشخصات اصلی آن به شرح ذیل می باش
جنس بدنه: غالبا از آهن، چدن و یا استیل است.


جنس پروانه (ایمپلر): از جنس پلی آمید که ضد زنگ و ضد خورندگی می باشد.
ماکسیمم تلورانس: 16 میل.
آب بندی محور اصلی: توسط سیل مکانیکی البته پمپ سیرکولاتور خطی در دما، فشار و مایعات متنوع، محفظه های آب بندی متنوعی دارند.
کاربرد : عموما در سیستم های سرمایشی و گرمایشی است و کار سیرکوله کردن آب را انجام می دهد. این پمپ ها قدرت مکش بالایی ندارند و اصطلاحا باید آب سوار بر پمپ باشد.
تیپ های موجود: نوع اول استفاده از از واسطه و کوپلینگ و در نوع دوم تولید بدون واسطه انجام می گیرد (در نوع دوم از مشکلات احتمالی مانند قفل شدن کلاج، چسبیدن پلاتین، شکستن کوبلینگ و عدم روغن کاری جلوگیری می گردد.)


برای انتخاب پمپ سیرکولاتور لازم است هد و دبی مورد نیاز محاسبه شود، در زیر نحوه محاسبه این دو پارامتر توضیح داده شده است:
محاسبه هد پمپ سیرکولاتور:
برای محاسبه هد پمپ سیرکوله از رابطه سرانگشتی زیر استفاده می کنیم.
H(m) = ((L+0.5L) × 0.03) + H1
H(m) = 0.045L + H1
:Hهد مورد نیاز
:Lطول رفت و برگشت مسیر لوله کشی از پمپ تا دورترین مبدل حرارتی )شامل طول های عمودی و افقی( ضریب 0.5 طول معادل افت فشار اتصالات و شیرآلات مسیر لوله کشی می باشد( معادل 50 درصد مسیر رفت و برگشت)
ضریب 0.03 تلفات اصطکاکی لوله ( توجه به جنس و قطر لوله میزان تلفات، عددی بین 2.5 تا4 متر در هر 100 متر طول لوله )
H1 : این مقدار میزان افت مبدل ها و تجهیزاتی نظیر دیگ بر حسب متر ( با توجه به ظرفیت دیگ و تعداد مبدل ها عددی بین 1.5 تا 2.2 متر در نظر گرفته می شود البته برای محاسبه دقیق تر میزان تلفات هر تجهیز باید به کاتالوگ ارائه شده توسط شرکت سازنده آن رجوع کرد)
برای مثال برای ساختمانی که اخرین رادیاتور آن در طبقه پنجم و در فاصله عمودی 15 متری و افقی 10 متری تا دیگ قرار دارد:
H(m) = ((25+0.525) × 0.03) + 2= 3.125 m در محاسبه هد پمپ های سیرکولاتور از تلفات استاتیکی (اختلاف سطح دیگ و مبدل ها) چشم پوشی و فقط تلفات اصطکاکی و اتصالات (افت های مسیر لوله کشی و تجهیزات) لحاظ گردد. محاسبه دبی پمپ سیرکولاتور در سیستم گرمایش: در صورت در دسترس بودن توان حرارتی دیگ ،این مقدار به عنوان مرجع مورد محاسبه قرار می گیرد، در غیر این صورت در شهر تهران به ازای هر متر مربع مساحت زیربنا Btu/hr 400 الی 500 به عنوان توان مورد نیاز در نظر می گیریم و این عدد را در متراژ کلی زیر بنای ساختمان ضرب و توان بدست آمده بر حسب Btu/hr را بر عدد 10.000 تقسیم تا دبی بر حسب گالن بر دقیقه(GPM) بدست می آید. به طور مثال برای یک واحد 150 متری W=150500=75,000 Btu/hr
Q=75,000/10000=7.5 GPM
دقت شود برای نصب صحیح پمپ های سیرکولاتور خطی می بایست شفت در راستای افق قرار بگیرد به استثنای مدل هایی که قابلیت نصب عمودی را داشته باشند.

شما می توانید برای خرید پمپ های خطی از طریق وبسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *