انتخاب پمپ های خانگی

انتخاب پمپ های خانگی

پمپ ها وظیفه انتقال سیالات را بر عهده دارند، انتخاب نوع پمپ به عوامل مختلفی بستگی دارد، باید به نحوی باشد که بر مبنا و با استناد آن عوامل، پمپ مورد نظر را بصورت های صحیح و با بالاترین کارایی و طولانی ترین مدت بهره برداری انتخاب و معرفی نماید.
باید توجه داشت که در پمپ ها فشار و دبی رابطه معکوس با هم دارند. یعنی پمپ هایی که دبی زیادی را انتقال می دهند فشار کمتری تولید می کنند و برعکس آن نیز صادق است، یعنی پمپ هایی که فشار زیادی تولید می کنند دبی کمتری تو لید می کنند. برای انتخاب یک پمپ اولین موضوع مقدار دبی و میزان فشار لازم است.

مشخصه های عمومی گزینش پمپ ها

نوع، ماهیت و مشخصات شیمیایی مایع قابل انتقال(آب آشامیدنی، آب کشاورزی، فاضلاب شهری، فاضلاب صنعتی، مواد شیمیایی، مواد سوختنی، پساب های صنعتی اسیدی و….. ) مشخصات فیزیکی مایع قابل انتقال نظیر: دمای کاری و محدود درجه حرارت، میزان گرانروی یا ویسکوزیته، میزان املاح و ذرات جامد، ظرفیت و مقدار آبدهی، هد یا ارتفاع آبدهی.

پمپ خانگی

آسان ترین راه برای انتخاب یک پمپ آب خانگی با مراجعه جداول و منحنی های مشخصه در کاتالوگ پمپ ها با توجه به داشتن ارتفاع و میزان آبدهی مورد نیاز می باشد. این منحنی ها کلیه ی مشخصات پمپ آب اعم از ارتفاع (هد)، توان و راندمان را در سرعت دوران مورد نظر به ازای آبدهی های (دبی) مختلف نمایش می دهند تا از استفاده ی عملی از آن راحت تر گردد.

انواع پمپ های مورد استفاده خانگی

1- پمپ با مخازن انبساط
2- پمپ با کلید اتوماتیک
3- بوستر پمپ

عوامل موثر در انتخاب پمپ های خانگی

-1 تعداد شیرها
-2 متراژ واحد ها و طول مسیر لوله کشی
-3 تعداد طبقات
-4 میزان مصرف آب
-5محل قرار گیری پمپ در ساختمان
-6سایز لوله ها

محاسبه دبی پمپ آب خانگی برای منزل و ویلا

برای محاسبه و بدست آوردن بازدهی یا دبی مورد نظر برای هر واحد مسکونی به دو روش می توان اقدام کرد:
در این روش اول با محاسبات سر انگشتی به ازای هر واحد مسکونی میزان مصرفی را در حدود 400 لیتر در ساعت در نظر می گیریم.
تعداد طبقات = فشار پمپ آب(ارتفاع ستون آب بر حسب متر)+330 400تعداد واحد مسکونی = دبی پمپ(لیتر در دقیقه)

به عنوان مثال برای یک آپارتمان 4 طبقه با چهار واحد مسکونی میزان هد و دبی برابر است با:
H=(43)+30=42 m Q=4400=1600 litr/min
در روش دوم با استفاده از تجربه و پمپ های موجود برای مصارف و شرایط مختلف داریم:
-1 نیم اسب : برای مصرف در ساختمان های یک طبقه با حداکثر متراژ 150متر مربع
2- یک اسب :پمپ آب خانگی یک اسب بشقابی برای مصرف در ساختمان های سه طبقه و شش واحد با حداکثر متراژ 75 متر مربع نصب می گردد. پمپ آب خانگی یک اسب جتی برای مصارف در ساختمان های چهار طبقه و با هشت واحد و متراژ حداکثر 68 متر قابل استفاده می باشد
3- یک اسب دو پروانه : پمپ آب خانگی یک اسب دو پروانه برای مصارف در ساختمان های چهار طبقه و با هشت واحد با حداکثر 75 متر مربع قابل استفاده است.
4- یک و نیم اسب : پمپ آب خانگی یک ونیم اسب دو پروانه برای مصارف در ساختمان های پنج طبقه 10 واحد با حداکثر متراژ 100 متر مربع قابل استفاده است
5- دو اسب: پمپ آب خانگی دو اسب برای مصارف در ساختمان های پنج طبقه و با چهارده واحد با حداکثر متراژ 100 متر مربع نصب و قابل استفاده است.
6- چهار اسب دو پروانه : برای واحد های با متراژ 100 متر مربع و 20 واحد از پمپ های چهار اسب دو پروانه، سه فاز استفاده می شود.
7- بوستر پمپ : برای مجتمع های مسکونی بیش از 20 واحد از انواع بوستر پمپ ها استفاده می گردد این بوستر پمپ ها بسته به میزان مصرف آب در انواع بوستر پمپ های دو و یا چند پمپه قرار می گیرد.

انتخاب واحد های مهم در انتخاب پمپ

m^3/hr* 1000/60= Lit/min
m^3/hr* 1000/3600= Lit/sec
m^3/hr* 4.4= gallon/min

شما می توانید انواع پمپ خانگی را از وبسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *