کمپرسور اسکرو Screw Compressor

کمپرسور اسکرو Screw Compressor

کمپرسور اسکرو برودتی اولین بار در سال 1878 توسط شرکت SRM طراحی و تولید شد. کمپرسور طراحی شده توسط این شرکت از نوع خشک و دارای دنده زمان‌بندی‌کننده بوده تا باعث چرخش دنده‌ها در زمان یکسانی بشود. آرایش دنده‌های مارپیچی به این صورت بود که 3 برجستگی بوده و در فشار حدود 20-30 پاسکال در تخلیه کار می‌کرد. این طرح باعث ایجاد فضای فشرده‌سازی در کمپرسور شده که سر و صدا را افزایش و راندمان را کاهش می‌داد. به همین جهت واحد تحقیق و توسعه شرکت SRM به منظور رفع این مشکل تغییراتی را در طرح اولیه ایجاد کردند. مارپیچ نری با گوشواره یا Lobe و مارپیچ مادگی با 6 محفظه مقعر ساخته، فضای فشرده‌سازی حذف و زاویه پیچش حلزونی نیز زیاد شد. این تغییرات در نهایت نسبت تراکم و بازدهی کمپرسور را افزایش می‌داد.
کمپرسور اسکرو یا کمپرسور پیچی (screw)، از دو محور مارپیچ برای عمل فشرده‌سازی استفاده می‌کند. دندانه‌های این دو مارپیچ نر و ماده، طوری در لابه‌لای یکدیگر دوران می‌کنند که گاز از یک سمت وارد شده و در طول مسیر به دلیل کوچکتر شدن فضای دندانه‌ها فشرده و سمت دیگر خارج می‌شود. فاصله بین دندانه‌ها باید کم باشد چراکه اگر این فاصله زیاد باشد باعث بروز نشتی می‌شود که در نهایت باعث کم شدن کارایی و عملکرد کمپرسور شده از طرف دیگر میزان حرارت افزایش می‌یابد. این کمپرسورها در طراحی بسته (هرمتیک)، نیمه‌بسته (سمی هرمتیک) و باز تولید می‌شوند و در سردخانه ها و تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارند. میزان نسبت تراکمی به طول روتور، زاویه حلزونی در کمپرسور بستگی دارد.

کمپرسور اسکرو بیتزر سری CSH

عملکرد و طرز کار کمپرسور اسکرو

کمپرسور حلزونی جزو جابجایی مثبت می باشد و نحوه عملکرد به این صورت است که گاز بین دو روتور حلزونی Helical قرار می گیرد.روتور نری دارای گوشواره Lobe و روتور مادگی Female شکل مقعر دارد.در حین فرایند تراکم هیچ تماس مکانیکی بین روتور ها وجود ندارد.در کمپرسور حلزونی خشک روتور مادگی به وسیله دنده هایی که تنظیم کننده دوران روتور هستند انجام می شود.Timming Gear. در روتور نری اغلب 4 گوشواره و روتور مادگی 6 محفظه مقعر دارد.در موارد خاص به صورت 3و4 یا 5و7 ساخته می شود .
در مرحله مکش ، گاز مورد تراکم در بین فضای مقعر روتور مادگی قرار می گیرد و در مرحله تراکم قسمت محدب روتور نری ، فضای تقعر موجود در روتور مادگی را پر کرده و با کاهش حجم گاز ، فشار آن را افزایش می دهد.و هنگامی که این افزایش فشار به حدی برسد که از فشار دهش بیشتر شود ، گاز متراکم شده به سمت لوله دهش فرستاده می شود و عمل تخلیه یا دهش انجام می شود که به این دلیل که دائما این فرایند در حال تکرار شدن است در نتیجه عمل تراکم به صورت پیوسته انجام می شود .
میزان تراکمی که در هر سیکل تراکم صورت می گیرد به طول روتور ، زاویه حلزونی و نسبت تراکم در کمپرسور بستگی دارد .
فشار خروجی در کمپرسور مارپیچی Screw حلزونی به جرم مولکولی گاز بستگی ندارد و در نتیجه در مواردی که درصد ترکیبات سازنده گاز مورد تراکم در حال تغییر می باشد این کمپرسور می تواند با راندمان تقریبا ثابتی کار کند. ولی در این موارد کمپرسور گریز از مرکز مشکلات زیادی را می تواند ایجاد کند.

مزایای کمپرسور اسکرو

• نسبت به کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای اسکرو در مصرف انرژی 25 الی 30 درصد راندمان بالاتری دارند.
• کمپرسورهای اسکرو جریان مبرد یکنواخت بوده و ارتعاشات و صدای بسیار کمتری دارند
• کمپرسورهای اسکرو نسبت به کمپرسور های پیستونی فضای کمتری را اشغال می‌کند.
• در کمپرسورهای اسکرو از قطعات متحرک کمتری استفاده شده است و بیشتر قطعات بصورت استاتیک هستند. به همین جهت استهلاک بسیار پایین است.
• چند دستگاه کمپرسورهای اسکرو را میتوان با تابلو سکوئنس بصورت شبکه به هم متصل کرده و سیاست بهینه سازی مصرف و انرژی را اعمال نمود .
• در کمپرسورهای اسکرو کنترل فرایند تولید هوا – نصب اینورتر و همچنین آگاهی از وضعیت دستگاه بسیار کامل و ساده می باشد .
• در این نوع کمپرسور سیستم کنترل ظرفیت به شکل خطی است، بر خلاف کمپرسورهای پیستونی که به شکل پله‌ای بوده یا حتی در بعضی موارد فقط حالت روشن خاموش است.
• کمپرسورهای اسکرو می‌تواند با استفاده از تزریق روغن دمای گاز خروجی را کنترل کنند.

معایب کمپرسور اسکرو

• کمپرسورهای اسکرو نسبت به کمپرسورهای پیستونی قیمت بالاتری دارند.
• تعمیرات آنها تخصصی‌تر بوده لذا هزینه نگهداری نیز بیشتر است.
• در ظرفیت‌های برودتی پایین‌تر کمپسورهای پیستونی از اقبال بیشتری برخوردارند؛ چرا که کمپرسور اسکرو برای ظرفیت‌های کمتر از 20 تن تبرید غیر قابل طراحی و ساخت می‌باشند.

روغن کمپرسور اسکرو

توجه داشته باشید که روغن در کمپرسورهای اسکرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عدم استفاده از روغن استاندارد و توصیه شده توسط کمپانی موجب خسارات شدیدی به کمپرسور می‌شود. روغن کمپرسور اسکرو با توجه به نوع سیال مبرد و همچنین جایگاه روغن در کمپرسور متفاوت می‌باشد. جایگاه روغن در کمپرسور در دو قسمت مکش و تخلیه می‌باشد. عموما روغن در کمپرسورهای اسکرو در قسمت تخلیه می‌باشد. به همین دلیل روغن باید ویسکوزیته یا گرانروی مناسبی داشته باشد، و استاندارد توصیه شده توسط کمپانی تولید را داشته باشد. اطلاعات روغن مورد تایید کمپانی را می‌توان در مدارک کمپرسور بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *