منبع انبساط باز

منبع انبساط باز

در سیستم هایی که دمای آب در گردش داخل لوله ها بر اثر حرارت تغییر می کند(مخصوصا سیستم های گرمایشی) ، به دنبال آن حجم آب در گردش تغییر می یابدکه باعث اعمال فشار ، ترکیدگی لوله ها و اتصالات می شود. معمولا برای جلوگیری از چنین پیش آمدی شیر اطمینان نصب و قسمتی از آب تخلیه می شود تا فشار به میزان استاندارد کاهش یابد.
برای حل مشکل مخازن انبساط پیشنهاد می شوند. این مخازن بر روی قسمتی از شما نصب شده و تغییرات ناشی از افزایش فشار را کنترل می کنند. لازم به ذکر است که مخازن انبساط نه تنها می توانند تغییرات افزایش فشاررا کنترل کنند بلکه می توانند کاهش فشار آب ناشی از نشتی در سیستم را نیز جبران کنند.
به طور خلاصه می توان گفت که منبع انبساط مخزنی است که فشار اضافی سیالات گرم شده را بالانس کرده و کمبود آب در گردش درون سیستم های حرارت مرکزی را جبران می کند.
بر این اساس انواع مختلفی از مخارن انبساط وجود دارد که به طور کلی در دو دسته مخازن انبساط باز و مخازن انبساط بسته تقسیم بندی می شوند. در ادامه با انواع مخزن های انبساط، مزایا و معایب هر یک و نحوه محاسبه حجم مخازن انبساط بر اساس مساحت فضای موجود آشنا خواهید شد.

منبع انبساط

منبع انبساط باز؛ انواع، معایب و مزایا

همان گونه که از اسم منبع انبساط باز پیدا است، این منابع از نوع مخازنی هستند که به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط هستند و در واقع فشار هوای وارد شده از بیرون بر روی سطح آن ها و مایعات در گردش موجود در آن ها اعمال می شود. منبع انبساط باز باید همیشه درارتفاعی بالاتر از آخرین مبدل حرارتی در ساختمان قرار داده شود. به همین دلیل این نوع مخازن را معمولا روی پشت بام نصب می کنند از آنجا که در یک منبع انبساط باز، فشار هوای داخل سیستم از طریق فشار هوای محیط بیرون و اختلاف ارتفاع با تجهیزات تنطیم می شود این مخازن برای سیستم های فشار کم مطلوب هستند.
هر چه مخزن انبساط باز در ارتفاع بالاتری نسبت به کل اجزای سیستم گرمایشی قرار گیرد فشاری بیشتری می تواند وارد کرده و در نهایت آب با فشار بهتری در کل سیستم دریافت و توزیع خواهد شد. پیشنهاد می شود منبع انبساط باز را در حداقل ارتفاع دو متر بالاتر از آخرین مبدل حرارتی قرار دهید.

مزایای منبع انبساط باز

1- قیمت تمام شده و هزینه سرویس و تعمیرات کمتر
2- ضریب اطمینان بالای در برابر تحمل فشار های بالا
3- کنترل دقیقی که روی سیستم

معایب منبع انبساط باز

1- نیاز به داشتن لوله کشی در پشت بام ساختمان جهت نصب و راه اندازی اولیه مخزن
2- کارکرد بهینه مخزن انبساط در فشارهای پایین و عدم کارکرد در فشارهای خیلی بالا
3- درصد بالای زنگ زدگی و خوردگی منبع به جهت نصب در هوای آزاد
4- افزایش مصرف و هزینه انرژی به علت قرارگیری در هوای آزاد

نصب و راه اندازی منبع انبساط باز

برای ایجاد اتصال بین مخزن انبساط باز و سیستم باید از دو لوله به صورت رفت و برگشت استفاده کرد. بدین ترتیب می توان بین مخزن انبساط و سیستم یک جریان آب ایجاد کرد. و بدین ترتیب در زمستان ها مخزن به علت قرارگیری در هوای سرد بیرون یخ نمی زند. توصیه می شود در ایجاد اتصالات لوله ای بین مخزن انبساط و سیستم گرماشی از شیر باز و بست استفاده نکنید چرا که در صورت غفلت و بسته شدن اتفاقی شیرها امکان افزایش فشار داخلی منبع انبساط و ترکیدگی آن وجود دارد.

محاسبه حجم منبع انبساط باز

برای محاسبه حجم منبع انباسط باز ابتدا باید حجم آب در گردش، حداکثر دمای مورد نیاز بسته به شرایط فصلی و آب و هوایی محل زندگی، در سیستم گرمایشی ساختمان را محاسبه کنید.بر اساس حجم آب در گردش و دمای مورد نیاز می توانید اختلاف حجم ناشی از افزایش دما را برای آب موجود در سیستم پیدا کنید.
۱- محاسبه حجم آب در گردش در سیستم گرمایشی: برای این کار می توانید وزن آب موجود در طول یک متر از لوله را حساب کرده و آن را در طول کل لوله های موجود در سیستم گرمایشی ضرب کنید ویا می توانید از فرمول زیر برای محاسبه افزایش حجم در اثر گرم شدن استفاده کنید.
V=Q1.5/1000 V : حجم منبع انبساط باز مورد نیاز (بر حسب لیتر) :Q نشان دهنده ظرفیت دمایی دیگ سیستم گرمایش مرکزی ( بر حسب کیلو کالری بر ساعت) ضریب به کار رفته در فرمول (۱٫۵) نیز ضریب اطمینانی است که برای جلوگیری از هدر رفتن آب پس از گرم شدن و افرایش حجم در نظر گرفته شده است. ۲- محاسبه قطر لوله های ورود و خروج در منبع انبساط باز همان گونه که پیش از این گفته شد در منبع انبساط باز بین سیستم گرمایشی و مخزن از طریق لوله های ورود و خروج ( رفت و برگشت) ارتباط وجود داشته برای محاسبه قطر مورد نیاز این لوله ها شما می توانید از فرمول های زیر استفاده کنید: d1=15+1.5((Q/1000) ^1/2)
d2=15+((Q/1000) ^1/2)
:d1 بیان گر قطر لوله ورودی (برحسب میلی متر)
:d2 بیان گر قطر لوله خروجی از مخزن (برحسب میلی متر)
:Q ظرفیت دمایی دیگ ( کیلو کالری در ساعت)
برای مثال برای ساختمانی با ظرفیت دیگ Kcal/hr 165000 داریم:
V=Q1.5/1000 V=(1650001.5)/1000=248=250 lit
d1=15+1.5*((Q/1000) ^1/2)=15+1.5((165000/1000) ^1/2)=35mm
d2=15+((Q/1000) ^1/2)=27mm

شما می توانید منابع انبساط را از طریق وبسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین با بهترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *