شیر یک طرفه

شیر یک طرفه

شیر یک طرفه ( چک ولو – شیر خودکار)


این شیرها از لحاظ عملکردی در دو نوع شیر یک طرفه دریچه ای و شیر یک طرفه سوپاپی تولید می شوند. گاها در بازار با نام های شیر یک طرفه دوتایی، پیستونی و دوتایی نیز شناخته می شوند.شیر یک طرفه به دلیل عدم احتاج به اپراتور برای کنترل سیال نوعی از شیرهای کنترلی صنعتی گفته می شود که تنها سیال را از یک طرف شیر عبور می کند و برگشت سیال در مخالف این مسیر امکان پذیر نیست و هنگام نصب شیر باید به فلش رو شیر توجه نمود بدلیل اینکه سیال تنها در جهتی که مشخص شده عبور می کند . معمولا همراه با شیر های کشویی از شیر یکطرفه استفاده می کنند که بدون اپراتور کنترل سیال در فشار پایین امکان پذیر باشد و شیرهای یک طرفه در متریال های برنج، چدن، فولاد، استیل، نیکل آلومینیوم برنز تولید می شود، شیر یکطرفه به دو نوع کلی سوپاپی و لولایی دسته بندی می شوند. علامت اختصاری شیر یکطرفه در نقشه های تاسیساتی به شکل مقابل می باشد.
اجزای داخلی شیر یکطرفه که سبب باز و بسته شدن خودکار آن می شوند، شامل موارد ذیل هستند:


1- بدنه
2- پوشش
3- دیسک
4- لولا
در برخی از شیرهای یکطرفه، بسته به نوع طراحی و کاربری ، برخی قسمت های دیگر از جمله بازویی دیسک، بلبرینگ، توپی و بعضی قسمت های دیگر نیز به آن اضافه شوند.


عملکرد شیر یکطرفه


دیسک داخلی شیر که در واقع سبب باز شدن آن می شود، به سیالات اجازه می دهد که فقط به سمت جلو حرکت کنند.حال زمانی که سرعت جریان سیال به سمت جلو کاهش پیدا کرده و یا کلاً مسیر حرکت سیال برعکس شود، دسیک به صورت خودکار بسته می شود.


موارد استفاده از شیر یکطرفه


شیرهای یکطرفه را می توان در هر مکانی مانند داخل ساختمان در لوله کشی پمپ آب خانگی و یا خارج از ساختمان در سیستم لوله کشی فاضلاب آن مورد استفاده قرار داد.شیرهای یک طرفه دارای زمینه بهره وری فراوانی هستند، که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- صنایع وابسته به مایعات مانند سیستم لوله کشی آب و فاضلاب
2- انواع پمپ آب
3- تجهیزات گرمایشی مانندسیستم لوله کشی پکیج
4- تجهیزات وابسته به گاز و بخار آب
نصب شیر یکطرفه فاضلاب


شیرهای یک طرفه فاضلابی بعد از ورود مواد به داخل لوله اصلی فاضلاب خارج از ساختمان، مانع از برگشت این مواد به داخل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان می شود. خصوصاً اینکه اگر خط لوله فاضلاب به نسبت سیفون آن دارای کمی شیب باشد، احتمال برگشت مواد به داخل ساختمان به دلیل اتفاقاتی همچون سیل و یا بارندگی های شدید بسیار زیاد است. محل قرار گرفتن شیر یکطرفه در سیستم فاضلاب ساختمان بین سیفون و لوله فاضلاب است که در صورت برگشت مواد آن ها را به سمت لوله فاضلاب هدایت کرده و حتی مانع از ورود دوباره مواد فاضلابی به سیفون شود.در تصویر روبرو شیر یکطرفه فاضلاب را مشاهده می کنید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت داشتن چند سیفون در ساختمان، باید برای هر کدام از آن ها از یک عدد شیر یکطرفه جداگانه استفاده کنید.
در این صورت می توانید از مزیت دیگر این شیر بهره مند شوید و آن تمیز کردن راحت لوله های فاضلاب مجهز به شیر یکطرفه است.زیرا در صورت گرفتگی سیفون و یا مسدود شدن لوله های فاضلابی در ساختمان دیگر نیازی به حفاری به منظور رفع انسداد نیست، بلکه می توانید با باز کردن توپی شیر یکطرفه لوله را باز کنید.لازم به ذکر است که در صورت استفاده از شیر یکطرفه در سیستم فاضلاب ساختمان باید این شیر را حداقل سالی یک بار بررسی کرده و پاکسازی کنید تا از بروز مشکلات بیشتر مانند گرفتگی لوله های فاضلابی جلوگیری کرده باشید.
نصب شیر یکطرفه پمپ خانگی
استفاده از شیر یکطرفه در پمپ آب خانگی مانند سیستم فاضلاب بسیار مهم است.چرا که اگر از سیستم پمپ آب خانگی در ساختمانی استفاده شده باشد و فشار آب درون لوله ها کاهش پیدا کند، پمپ آب روشن شده و آب درون مخزن را به داخل لوله های ساختمان پمپاژ می کند.حال تصور کنید فشار آب داخل ساختمان زیاد است و پمپ در حالت خاموش قرار دارد، چنانچه از شیر یکطرفه بر روی پمپ آب استفاده نشده باشد، آب درون لوله های ساختمان به طرف عکس حرکت کرده و به داخل لوله آب اصلی خارج از ساختمان هدایت می شوند.در این حالت دوباره بعد از مدت کوتاهی فشار آب لوله های داخل ساختمان کم شده و پمپ باید روشن شود تا کاستی فشار آب را جبران کند.پس استفاده از شیر یکطرفه و بسته شدن خودکار آن باعث می شود تا فشار آب درون لوله ها همیشه ثابت باقی بماند.اهمیت استفاده از شیر یکطرفه در پمپ آب به قدری زیاد است که در صورت نبودن این قطعه یا خراب شدن آن شاهد یکسره کار کردن پمپ آب خواهیم بود.


محل قرارگیری شیر یکطرفه در پمپ خانگی بسیار مهم است که دقیقاً قبل از لوله ورودی به پمپ باشد. زیرا اگر شیر یکطرفه را در قسمت خروجی پمپ وصل کنیم، پمپ آب روشن نمی شود.این شیر همچنین جلوی ضربات قوچی پمپ آب به لوله ها که در اثر اختلاف فشار قبل و بعد از پمپ ایجاد می شوند را می گیرد.

شما می توانید انواع چک ولو را از طریق ویسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *