اواپراتور

اواپراتور

اواپراتور چیست؟

اواپراتور از تجهیزات مهم سیستم های سردخانه و تهویه مطبوع هستند که برای تبادل حرارت در چرخه تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند. اواپراتور تجهیزی است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز می‌کند و محیط اطراف اعم از هوا یا مایع را سرد می‌کند.
اواپراتور قعطه ای برای سرما سازی در یخچال می باشد و هر موقع متوجه شدید یخچال سرما ندارد یا خنک نمی کند بی شک بی ارتباط با اواپراتور نیست. اواپراتور از لوله های مارپیچی ساخته شده است که سطوح انتقال حرارت می باشد که در داخل آن مایع مبرد یا گاز جریان دارد و همین امر موجب سرمازایی می شود. اواپراتور در اشکال و اندازه های مختلف نسبت به اندازه و سایز یخچال فریزر و ساید بای ساید های نوفراست ساخته می شود.
گاز یا مبرد بعد از لوله موئی وارد اواپراتور می شود. درواقع گاز از حالت مایع در لوله موئی به حالت بخار داخل اواپراتور تبدیل می شود. و فشار گاز در اواپراتور به تدریج پایین می آید و فشار کم آن درجه جوش مبرد را پایین می آورد و گاز مایع را به راحتی بخار می کند که با این عمل مقداری زیاد حرارت از محیط اطراف جذب می کند که فضای اطراف را سرد می کند و گاز از طریق لوله مکش که قطر آن بزرگتر است به کمپرسور باز می گردد.
چهار مدل اواپراتور وجود دارد که شامل : صفحه ای، قفسه ای، لوله ای، رادیاتوری و پره دار می باشد.
اواپراتور کویلی پره دار دارای لوله های مسی به صورت کویل هست که گاز مبرد از درون آن عبور می‌کند. پره دار کردن اواپراتور با هدف افزایش انتقال حرارت بین محیط و گاز مبرد انجام می‌گیرد. معمولا تعداد پره‌های (فین‌های) این نوع از اواپراتور از 7 تا 14 پره در هر اینچ است. کندانسینگ یونیت در بیرون ساختمان و اواپراتور در داخل محیط مورد نظر برای سرمایش مانند سردخانه نصب می‌شود. اواپراتور کویلی بدون پره که اواپراتور صفحه ای نیز خوانده می‌شود سیستمی است که انتقال حرارت در آن بدون پره و به صورت جریان طبیعی انجام می‌گیرد. از این اواپراتور معمولا در دستگاه سرد کننده خانگی مانند یخچال و فریزر و همچنین چیلر استفاده می‌شود.

اواپراتور سردخانه

یکی از این نوع اواپراتور سردخانه می باشد. اگر بخواهیم اواپراتور ها را تقسیم بندی کنیم می توان آن ها را با روش های گوناگونی مثل شرایط کار، نوع کنترل کننده و موارد دیگر تقسیم بندی کرد.

ساختار اواپراتور ها

اواپراتورها از نظر ساختار به سه دسته تقسیم بندی میشوند:
• لوله ها
• صفحه ها
• پرده دار
این یکی از دسته بندی هایی می باشد که در آن اواپراتور ها را تقسیم بندی می کنند. دو نوع اول یعنی اواپراتورهای لوله ای و صفحه ای را در بازار با نام اواپراتور ساده نیز می شناسند. لازم به ذکر است که اواپراتورهای سردخانه نیز شامل این دسته بندی می باشد. فرق این نوع سه اواپراتور با هم در سطح انتقال حرارت آن ها می باشد. اواپراتور های پرده دار نیز سطح اصلی انتقال حرارت لوله ها هستند و پره ها را سطح انتقال حرارت ثانویه می نامند. در اواپراتورهای ساده در صورت برفک بستن می توان سیستم را از برفک پاک کرد بدون اینکه نیاز باشد سیستم مبرد را خاموش کنیم.

اواپراتور های لوله ای

این نوع اواپراتور ها که در سردخانه ها نیز کاربرد دارند بیشتر جنس لوله های آن ها از مس یا فولاد می باشد. لوله فولادی در سردخانه های آمونیاکی و لوله های مسی در سردخانه های فریونی کاربرد دارند.
این نوع از اواپراتور سردخانه در شکل ها و طرح های مختلف متناسب با نیاز شما ساخته می شوند. طرح هایی مثل زیگزاگ، تخت، مارپیچ و غیره.

اواپراتور های صفحه ای

این نوع از اواپراتور سردخانه نیز در انواع مختلفی ساخته می شوند. برخی شامل دو صفحه ی فلزی اند که روی آن ها را شیارهایی تشکیل می دهد. این نوع از اواپراتور سردخانه به صرفه تر از نوع قبل می باشد به دلیل سطح تماس بیشتری که با محیط ایجاد می کند. برای افزایش راندمان در این اواپراتور ها، فضای بین صفحات از محلول اتکتیک پر می شود. این کار باعث می شود تا تماس حرارتی به حالت بیشترین مقدار خود برسد. علاوه بر این وجود این مایع باعث ذخیره سازی می شود که باعث می شود بتوان از این اواپراتور ها در کامیون های مبرد استفاده شود. دما را نیز می توان با نقطه تبخیر مایع اتکتیک کنترل کرد.

کاربرد اواپراتور صفحه ای

این نوع از اواپراتور ها بصورت تکی یا گروهی به کار برده می شوند. صفحات می توانند به صورت سری و یا موازی به کار برده شوند. اواپراتور های صفحه ای به صورت چند طبقه در اتاق انجماد کاربرد دارد.
اواپراتورهای صفحه ای بویژه برای سرد کردن مایعات در تاسیساتی که شرایط غیر عادی دارند، مفید میباشد زیرا تشکیل برفک بر روی سطوح صفحات در بارهای کم، بحث ذخیره تبرید را بوجود می آورد که به تجهیزات تبرید کمک میکند تا بتواند در شرایط پیک، بار را تحمیل نماید. چون این امر استفاده از تجهیزاتی با ظرفیت کمتر از ظرفیت لازم برای بار پیک را ممکن میسازد و در هزینه های اولیه و جاری سیستم صرفه جویی مینماید.

اواپراتورهای پره دار

این اواپراتور ها نوعی از اواپراتور های لوله ای می باشند که برای اینکه راندمان افزایش پیدا کند پره هایی به عنوان سطوح ثانویه جذب در نظر گرفته شده است. اضافه شدن این پره باعث می شود سطح حرارتی دائما در چرخش باشد و عملکرد بهتری را شاهد باشیم. تعداد پره ها می تواند از ۴۰ تا ۵۰۰ عدد در هر متر تغییر کند.
بدین منظور گاهی پره ها را روی خود لوله ایجاد مینماید و گاهی پس از قرار دادن آنها بر روی لوله، بوسیله فشار یا عوامل دیگر، لوله را گشاد میکنند، به این ترتیب پره ها به بدنه سطح لوله نفوذ مینمایند و تماس حرارتی خوبی بوجود می آید.

شما می توانید انواع اواپراتور از برندهای معروف را، از طریق وبسایت شرکت تهویه و تبرید کاسپین برای تجهیز پروژه های خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *