اسپلیت

اسپلیت

اسپیلت چیست ؟

اسپیلت‌ ها نسل برتر كولر های گازی هستند كه هواداران زیادی نسبت به انواع خنك‌ كننده‌ های دیگر دارند. این نوع خنک​ کننده​ ها مزیت‌ های بسیار زیادی نسبت به كولرهای گازی و حتی آبی دارند. به همین دلیل فروش بسیار بیشتری نسبت به انواع كولرها پیدا كرده‌ اند. طی ۲ سال اخیر با وارد شدن این نسل از كولرها تحولی بزرگ در خنك‌ كردن و گرم‌ كردن خانه‌ ها و ادارات و… به وجود آمده است. و روز به روز نوع اسپیلت ها رو به پیشرفت می باشد .

اسپیلت ( Split Air Conditioner ) یکی از دستگاه های است که مناسب برای تغییر دما و تنظیم دما مورد نیاز محل شما می باشد ، که این تنظیم دما انجام دادن عموما در فصل گرما توسط کولر های گازی انجام می شود ، تفاوت عمده کولر گاز با اسپلیت ها این است که نمی توانید از کولر های گازی در فصل های دیگر مثل زمستان برای گرم کردن محیط استفاده کنید.

از اسپیلت ها برای گم کردن محیط در فصل زمستان بسیار استفاده می شود ، این روز ها که مصرف سرانه گاز در فصل گرما باعث افزایش قیمت گاز می شود، یکی از راه های گرم کردن محل سکونت شما استفاده از اسپلیت می باشد ، این باور اشتباه در میان مردم جا افتاده است که استفاده از اسپلیت ها مصرف برق بسیار زیادی دارد.

شما در موقع انتخاب اسپیلت ها باید به درجه مصرفی و توان مصرفی آن توجه ویژه کنید ، که انتخاب درست اسپیلت باعث می شود حتی در هزینه ها در فصل گرما و سرما به شدت صرفه جویی کنید.

اسپیلت بهتر است‌ یا كولرگازی؟

همان‌طور كه گفتیم اسپیلت‌ها نسل برتر كولرهای گازی هستند به‌طوری‌كه با واردشدن آنها به كشور، فروش كولرهای گازی کاهش یافته. اسپیلت‌ها نه تنها هوا را  با دمای مورد علاقه شما  هماهنگ می‌كنند بلكه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رسانند، باكتری‌های اتاق را از بین می‌برند و به وسیله فیلتری كه در آنها تعبیه شده، هوا را هم كاملا تصفیه می‌كنند. همچنین به وسیله ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگی كه از فیلتر این دستگاه تولید و در هوا پخش می‌شود، میكروب‌های معلق در هوا را نیز می‌كشند و سرانجام اینكه حجم كانال این دستگاه بسیار بالاتر از كولرهای گازی است، به طوری كه شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه  یك اتاق ۵۰متری را به دمای متعادل برسانید.

اسپیلت ها هم نیاز به تعمیر و سرویس دوره ای دارند

دقت داشته باشید که اسپیلت ها با اینکه نسل جدید سیستم های برقی هستند اما ممکن است روزی یکی از اجزای آن خراب شود و در عملکرد کل سیستم اختلال ایجاد شود و تعمیر اسپیلت ها یا همان تعمیر کولر گازی ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. زیرا همان طور که روز به روز در حال پیشرفت هستند تعمیر آنها هم نیاز به علم به روز دارد و هر گز نباید به افراد آماتور اعتماد کنید. ما شدیدا به شما توصیه می کنیم که برای تعمیر کولر گازی (اسپیلت ) به مراکز قابل اعتماد مراجعه کنید .

یکی دیگر از مواردی که خیلی با ارزش می باشد سرویس اسپیلت ها به صورت دوره ای می باشد که این کار هم به نفع دستگاه شما است هم به نفع خودتان. با انجام سرویس دوره ای کولر گازی می توانید مصرف برق دستگاه را کاهش دهید و میزان راندمان و عمر دستگاه را افزایش دهید.  با انجام این کار از مشکلات کوچک دستگاه به زودی با خبر می شوید و از آسیب های بیشتر به دستگاه جلوگیری می شود.

نگران مصرف برق نباشید

اسپیلت چیست ؟ نقطه ضعف بزرگ كولرهای گازی مصرف بالای برق آنهاست اما این  كاستی در اسپیلت‌ها برطرف شده به طوری كه اسپیلت‌ها به‌دلیل مصرف برق بسیار متعادل‌شان در میان خریداران زبانزد شده‌ اند. برچسب انرژی بیشتر این دستگاه‌ها A است و همین یكی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این خنك‌كننده‌های همه‌كاره است. همچنین با سرویس دوره ای اسپیلت ها می توان جلوی افزایش مصرف برق دستگاه را گرفت.

مزایای استفاده از سیستم اسپلیت

از مزایای مهم آن کم کردن آلودگی هواست، زیرا دارای فیلتر ضد آلرژی می باشند.
ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن منازل.
برای هر واحد ساختمانی به طور جداگانه نصب می شود.
دارای ترموستات دمایی می باشد تا بتوانید دمای محیط را تا هر مقدار کنترل کنید. این باعث می شود تا هر زمان کسی در محل نبود سیستم کار نکند.
این موضوع باعث صرفه جویی در پول و انرژی می شود.
مزیت دیگر این سیستم ها خنک کردن تمام فضا در مدت زمان کم و به طور یکنواخت می باشد.
همچنین صدای کم آن در منزل ایجاد مشکل نمی کند.

معایب استفاده از سیستم اسپلیت

یکی از مهم ترین معایب سیستم های اسپلیت هزینه بالای آن است. هزینه متوسط هر تن تبرید ۲۰۰۰ دلار می باشد.
همچنین این سیستم ها حدود %۲۵ انرژی بیشتری نسبت به کولرهای گازی مصرف می کند.

آیا کولر گازی شما حالت گرمایش دارد؟

پیش از آنکه به تنظیم گرمایش اسپیلت یا کولر گازی خود بپردازید، باید در وهله اول از این امر مطمئن شوید که حالت گرمایش کولر گازی وجود دارد!

امروزه بسیاری از برندهای ایرانی و خارجی تولید کننده کولرهای گازی، مدل های دوفصله تولید می کنند. بدین معنی که دستگاه قابلیت استفاده در فصول گرم و سرد را دارد و برای هر دو حالت سرمایش و گرمایش طراحی شده است. با این حال، هر کولر گازی را نمی توان دوفصله در نظر گرفت و باید از یکی از طرق زیر به دوفصله بودن یا نبودن آن پی برد:

مراجعه به دفترچه راهنمای کولر گازی

ارتباط با نمایندگی یا مرکز فروش و پرسیدن از آنها با اعلام مدل دستگاه

جستجوی مدل دستگاه در سایت رسمی شرکت تولید کننده

استفاده قبلی از حالت گرمایش کولر گازی

بررسی برچسب فنی کولر گازی

اگر پیشتر از باد گرم کولر گازی و حالت گرمایش آن استفاده کرده اید و یا صاحب خانه به شما گفته است که هیچ، اما در صورتی که دستگاه را به تازگی خریداری کرده اید یا به خانه جدید نقل مکان کرده اید، مطالعه دفترچه راهنمای محصول که همراه آن است و یا پرس و جو از نمایندگان فروش در مرکز فروش و یا بررسی برچسب فنی دستگاه، راه هایی است که می تواند شما را از وجود سیستم گرمایش کولر گازی مطمئن سازد.

روی تمامی پنل های داخلی و خارجی کولرهای گازی برچسبی درج شده که به برچسب فنی یا پلاک دستگاه معروف است. در این برچسب تمام مشخصات کولر گازی درج شده و مطالعه آن می تواند جوابگوی سوال شما باشد.

عکس بالا نمونه یک برچسب فنی کولر گازی است. همانطور که مشاهده می کنید، کادر شماره ۱ به مشخصات سرمایش کولر (COOLING) و کادر شماره ۲ به مشخصات گرمایش کولر گازی (HEATING) اشاره کرده است.

راه اندازی سیستم گرمایش کولر گازی در زمستان

پس از آنکه از وجود حالت گرمایش کولر خود اطمینان یافتید، نوبت به راه اندازی سیستم گرمایش کولر گازی می رسد که کار بسیار ساده ایست. برای استفاده از گرمایش کولر گازی خود، کافیست دستگاه را به کمک ریموت کنترل کولر گازی بر روی حالت گرمایش تنظیم نمایید. البته شستشوی پنل داخلی کولر، شستشوی پنل خارجی و تمیز کردن فیلتر کولر گازی نیز پیش از شروع کار، می تواند در بازدهی دستگاه تاثیر مثبتی داشته باشد.

نحوه تنظیم گرمایش اسپیلت به کمک ریموت کنترل

برای استفاده از سیستم گرمایش کولر گازی، ابتدا باید تنظیمات دستگاه را از حالت سرما به گرما تغییر دهید. با زدن دکمه منو این امکان را خواهید داشت تا حالت های مختلف کولر گازی را مشاهده و انتخاب کنید. این حالت ها عموما شامل فن (FAN)، سرما (COOL)، گرما (HEAT)، خودکار (AUTO) و خشک (DRY) می باشند که به صورت نمادین به ترتیب با اشکال پنکه، دانه برف، خورشید، چند فلش مدور و قطره آب بر روی نمایشگر ریموت کنترل ظاهر می شوند.

چگونه کولر گازی را روی گرما تنظیم کنیم؟

پس از روشن کردن کولر، گزینه mode را انتخاب کنید و سپس با انتخاب گزینه HEAT حالت گرمایش کولر گازی را انتخاب می کنید. حال با زدن دکمه دما (TEMP) قادر به انتخاب درجه گرمایش کولر گازی خواهید بود. در اکثر مدلهای کولر گازی، حداکثر درجه گرمایش کولر گازی، دمای ۳۰ درجه سانتی گراد است. اما دمای طبیعی و بهترین دما برای بدن انسان در محدوده ۲۵ – ۲۶ درجه است، پس توصیه می شود که دما را در این بازه تنظیم کنید.

توجه کنید که در حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید تا تنظیمات گرمایش کولر گازی اعمال شده و کمپرسور در حالت گرمایشی شروع به کار نماید. در صورتی که این زمان به بیش از این مقدار یا مدتی طولانی انجامد، نشان دهنده وجود مشکلی در دستگاه است که در این مواقع بهتر است دستگاه را خاموش و سریعا با تعمیرکار متخصص کولر گازی تماس بگیرید.

علت گرم نکردن اسپیلت

از پرسش هایی که در زمستان از صاحبان کولر گازی های دوفصله بسیار شنیده می شود، علت گرم نکردن کولر گازی یا اسپیلت است. در این مواقع ممکن است کولر گازی به طور کلی هوا را گرم ننماید و یا اینکه بادی ولرم داشته باشد. در هر حال، عیب یابی کولر توسط متخصصین علت گرم نکردن کولر گازی را به یکی از موارد زیر مربوط می داند:

 • کم بودن ظرفیت کولر گازی در مقایسه با متراژ خانه
 • کم بودن گاز کولر گازی
 • اشکال فنی در سیکل گرمایش کولر گازی

همانطور که گفته شد، پس از قرار دادن کولر گازی بر روی حالت گرمایش، انجام تغییرات و شروع به کار کولر چیزی در حدود ۵ دقیقه ممکن است طول بکشد. در حالت دیفراست نیز هنگامی که کولر به آب کردن یخ و برفک های تشکیل شده بر روی پنل خارجی مشغول است، ممکن است در حدود ۱۵ دقیقه دستگاه باد گرمی تولید ننماید. بنابراین در برخی موارد علت کار نکردن گرمایش کولر گازی یا اسپیلت وجود مشکل نبوده و صرفا جزئی از فرآیند آن است.

اما در صورتی که اشکال فنی سبب علت گرم نکردن اسپیلت شده باشد، مواردی که نیاز به بررسی تکنسین متخصص دارند عبارتند از:

 • فیلترهای پنل داخلی
 • فن پنل داخلی
 • فن پنل خارجی
 • ایراد کندانسور خارجی
 • ایراد کمپرسور

مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش

 • مصرف برق کولر گازی به طور کلی به اختلاف دمای هوای محیط و دمایی که برای دستگاه تنظیم شده بستگی دارد. درواقع هرچه اختلاف این دو دما بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری کمپرسور دستگاه در حال کار بوده تا بتواند دمای داخل منزل را به مقدار تنظیم شده دلخواه برساند. اینکه حالت گرمایش کولر گازی مصرف برق بیشتری دارد یا حالت سرمایش؟ کاملا مساله ای وابسته بوده و به طور کلی نمی توان اظهار نظر نمود.
 • مثلا اگر دمای تنظیم شده برای کولر گازی را ۲۵ درجه در نظر بگیریم، با توجه به اینکه در فصول گرم سال اختلاف دمای هوای محیط با مقدار ۲۵ درجه، کمتر از میزان اختلاف دمای هوای محیط در فصول سرد با ۲۵ درجه است، بنابراین به صورت تئوری می توان گفت که میزان مصرف برق کولر گازی در زمستان بیشتر از مقدار مصرف آن در تابستان است. این امر با توجه به قبض برق شما نیز می تواند تایید شود.
 •  

شما می توانید انواع اسپلیت را از شرکت وبسایت تهویه و تبرید کاسپین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *